Klasickou masáží, je švédská masáž, kterou musí znát každý rekvalifikovaný masér. Učí se v masérských školách a speciálních kurzech a vždy je to základ ostatním masážím. Jde o relaxační a regenerační techniku, která masírovaného zbaví bolesti, uvolní blokády svalstva a také příjemně naladí a uklidní. Klasická švédská masáž je soubor několik hmatů, mezi které patří jak hnětení, tak tření, roztírání, chvění a mnoho dalšího. Základem je vždy promnout svalstvo, prokrvit pokožku a také tak trochu rozpohybovat lymfatický systém.
Pro koho je klasická švédská masáž určena?
Určitě pro všechny osoby, ať už jako prevence, relaxační technika, nebo jako akutní pomoc ztuhlému svalstvu. Dobrý masér dokáže během několik málo návštěv zcela odblokovat ztuhlý krk, rameno apod., které často lidi trápí. Protože tato blokace se někdy nemusí projevit zcela navenek, ale může být uvnitř a způsobovat odporné bolesti hlavy, až migrény, může klasická masáž perfektně odstranit i problémy právě s tímto problémem.
Zbavení se stresu a napětí
Klasická masáž nádherně uvolní napětí nejen ve svalech, ale i stres, neklid a tak příjemně navnadí skvělý pocit lehkosti. Rozhodně by na tuto masáž měli pravidelně docházet osoby, které trpí nespavostí. Díky uvolnění, které jim masáž dá, budou rázem spát v klidu, bez zbytečného převalování se a buzení uprostřed noci.
Skvěle se při ní hubne
Masáž je skvělá i pro hubnutí. Mnutí svalů urychluje metabolismus, takže dochází k rychlejšímu odbourávání tuků a taková masáž stehen, která je prováděna pravidelně, odstraní viditelné známky pomerančové kůže. Díky tomu kůži zpevní, zbaví ji také nehezkých známek kůže, odstraní akné, dokonale pokožku hydratuje, vyživí a bude hebká jako samet.
Kdo by se měl masáže vyvarovat
Jako všude jinde, i zde jsou výjimky, kdy se masáž provádět nesmí. Jednak jsou to akutní vážné choroby, které doprovází vysoká tělesná teplota, infekce a mnoho dalšího. Infekce by se díky masáži rychleji rozšířila do celého těla a způsobila tak vážné nepříjemnosti. To stejné platí při intoxikace alkoholem nebo drogami. Vyhnout se masáži musí i lidé s vážným nádorovým onemocněním, či srdečních chorobách.
Kdy se masáž neprovádí
Masáž neprovádíme zásadně ihned po jídle, ideálně je vhodné počkat tak dvě hodiny. Po masáži je zase nutné odpočívat, fyzicky se nenamáhat. Pokud by došlo k fyzické námaze ihned po masáži, mohlo by svalstvo ztuhnout natolik, že by se jen stěží rozmasírovalo zpět.
Jak má vypadat správná švédská masáž
Masáž nemá být ani hlazení, ale ani ne „křupání“ kostí a kloubů. Ani jeden extrém ze jmenovaných není masáž a nemá s ní téměř nic společného. Hlazení je z jiné kategorie, a to pověstné křupání je již zcela „mimo mísu“. Masáž nepracuje s klouby, ale svaly a ještě nebylo na světě objeveno živé svalstvo, které by křupalo.
Masáž provádíme s citem
Pokud chcete masáž svému partnerovi provádět a nejste si jisti citem v rukou, pak je dobrý trik při mnutí svalů zavřít oči. Ač se to zdá jako malichernost, opak je pravdou a skutečně vám pomůže správný cit pro provádění švédské masáže najít.
Co k masáži potřebujeme
Určitě olej. Nemusí být za všech okolností masážní, který pořídíte dost draze v drogerii, ale bohatě postačí klidně ten dětský, který je dost levnější. Žádnou masážní emulzi, ani nic podobného na masírování nepoužívejte. Není to pro prováděnou masáž vhodné. To raději použijte stolní olej, který máte doma na vaření. Bude vhodnější pro masáž, než nějaké emulze.
Co dále mít k masáži
Po ruce, pro provádění masáže, byste měli být papírové ubrousky, kapesníky, na otření a také ručníky a nezapomeňte na prostěradlo. Nejlépe se masáž provádí, pokud nemáte masérský stůl, tak na zemi, na kterou dáte minimálně dvě vrstvy deky a také prostěradlo. Olej bude stékat, otírat se, tak pozor na to. Po masáži je dobré masírovanou část chvilku přikrýt a nechat masírované odpočívat. Pozor na průvan a chlad. Masáž neprovádějte, pokud v místnosti není opravdu teplo není vyhřátá. V žádném případě pak u otevřeného okna.
Jak provést švédskou masáž
Nejčastěji masírovanou částí jsou záda a šíje. Je to celkem logické, protože je namáháme snad nejvíc, ať sedíme, nebo se hýbeme, prostě vždy. Masáž končetin se provádí v základním pravidle tak, že se tahy provádí vždy jen k srdci, zpět se pouze „hladí“.
Důležitý je neustálý kontakt
Důležité je, abychom neztratili kontakt s masírovanou osobou. Vždy se jí dotýkáme alespoň jednou rukou. Pro masáž, jako relaxační techniku je tato, na první pohled nepatrnost, velice důležitá.
Roztírání
První krok je vždy roztírání oleje. Běžně a jednoduše prostě rozetřeme olej na celou plochu, kterou hodláme masírovat. V tuto chvíli nejen že aplikujeme masážní olej, ale také zahříváme své masérské ruce a pokožku masírovaného.
Záda a šíje se masírují nejčastěji
Následuje mnutí svalů. Pokud se provádí masáž zad a šíje, mohou se tahy vést jak nahoru, směrem k hlavě, tak dolů, ke kříži. Soustředíme se na oblast páteře a jednotlivými, jemnými kroužky, které provádíme palci, objedeme celou páteř. Ať masírujeme spodní, nebo vrchní část, vždy mezitím provedeme jeden tah přes celou masírovanou plochu, abychom roztáhli teplo. Ruce maséra jsou velice teplé, naopak odhalená masírovaná část, velice rychle chladne. Pokud by došlo k delšímu prochladnutí, mohl by sval dostat nepříjemnou blokaci a to rozhodně není dobrý vizitka, žádného maséra.
Plochy, které je nutné masírovat
Nezapomínáme ani na ramena, lopatky a důležitá je o oblast křížová, protože je zde velký zásah na celou bederní páteř. Klidně se zapřeme celou svojí váhou a od středu vedeme pěstmi tahy, které směřují k bokům tak, jak bychom chtěli bolest z tohoto místa dostat z těla ven.
Další kroky a ukončení masáže
Až jsou takto svaly rozmasírovány, následuje tepání, tedy takové to „sekání“ prsty v rychlém sledu. Je to proto, aby se rozmasírované svaly „trochu probraly“. Po tomto prvku pak už jen lehce kmitáme špičkami prstů po kůži a nakonec celou masírovanou plochu pohladíme.