Při slově „slimák“ si určitě všichni vybavíte odporně slizkého tvora, který dokáže systematicky zničit všechny plodiny i květiny, o které se zahradník tak pečlivě stará. Slimák, latinsky limax, je nahý plž z čeledi slimákovitých. Ne každý plž, který nemá na zádech ulitu, je ale nutně slimák. U nás žije pouze osm druhů slimáků, přičemž na celém světě můžete narazit na celých třiatřicet druhů.
Slimáci v České republice
Ze zmíněných osmi druhů běžně tyranizují české zahrady jen asi čtyři z nich. I tak si je představíme všechny, ať případě víte, s kým máte tu čest.
1. Plzák španělský
Tento oranžový až tmavě hnědý slimák se dorůstá délky osm až dvanáct centimetrů. Zahrádkáři ho znají důvěrně, protože právě on si nejčastěji pochutnává na jejich úrodě. Libuje si hlavně ve všech druzích listové zeleniny, třeba takový salát je pro něj obrovskou pochoutkou. Jak napovídá jeho jméno, pochází ze Španělska, odkud se kvůli dovozu ovoce a zeleniny rozšířil po celém světě. V posledních letech se v tuzemsku přemnožil natolik, že někteří zahrádkáři neměli šanci vypěstovat vůbec nic. Z kapusty, zelí, salátu a ostatní listové zeleniny jim zbývají jen ohlodané košťály.
2. Slimák popelavý
Barva těla toho slimáka se většinou pohybuje od tmavošedých odstínů, až po docela světle šedou. Zahrádkáře nechává tento druh na pokoji. Nejčastěji na něj narazíte v lese. Jeho délka může dosahovat úctyhodných dvaceti centimetrů.
3. Slimák největší
Sice bývá stejně dlouhý, jako slimák popelavý, ale protože ho lidé potkávají mnohem častěji, nazvali ho největším. Spolehlivě ho poznáte podle černých teček a pruhů, které pokrývají celé jeho světlehnědé tělíčko. S oblibou navštěvuje temné sklepy, kde uchováváme ovoce a zeleninu. Zde si pak může téměř bez povšimnutí v klidu pochutnávat.
4. Slimák pestrý
Temné a vlhké sklepy se zásobami ovoce a zeleniny rád navštíví i další ze slizkých škůdců – slimák pestrý. Jeho hnědozelené až oranžové tělo pokrývají různě velké skvrny. Od podobného slimáka největší ho rozeznáte podle oranžové skvrny, která se za ním tvoří.
5. Plzák černý
Typický zástupce tohoto druhu má černočerné zabarvení. Jen výjimečně se mohou vyskytnout albíni, kteří jsou naopak úplně bílí. Plzák černý žije hlavně v lesích, ale narazit na něj lze i v ovocném sadu. Je to všežravec, takže se živí jak zbytky rostlin, tak i rozkládajícími se těly živočichů.
6. Plzák lesní
I když je plzák lesní také všežravec, najdete ho nejčastěji na vaší zahrádce, jak plení salát nebo zelí. Laik si ho snadno splete s plzákem španělským, nejen kvůli jeho hnědé až tmavě oranžové barvě, ale také proto, že se vám na zahradě mohou vyskytovat oba dva druhy najednou.
7. Slimák žlutý
Slimáka žlutého důkladně znají hlavně všichni houbaři. Tento malý žlutě zabarvený slimák může za to, že jsou krásně rostlé houby děravé jako cedník. Houby jim ohromně chutnají a houbařům tak nezbývá, než se s jeho každoročním řáděním smířit.
8. Modranka karpatská
Jestli vám všichni ostatní slimáci přijdou odporní, modranka karpatská se vám bude možná i líbit. Její tělo je zbarvené do krásné azurové barvy, někteří jedinci mohou být i mírně nafialovělí. Tento vzácnější druh se živí houbami a lišejníky, které hledá pod kůrou stromů v lesích.
Bojujeme proti slimákům
Když si zahrádkář vysází osivo, pečlivě ho zalévá, hnojí a výsledek mu nakonec sežerou slimáci, je to k vzteku. Tvrdá dřina přijde nazmar a sen o vlastní zelenině je ten tam. I když si myslíte, že jste všechny slimáky zlikvidovali, druhý den ráno je salát zase nakousaný. Slimáci se k vám dostanou z okolních pozemků, proto jedinou opravdovou prevenci představuje plot kolem zeleniny, přes který se slimák nedostane.
Jak se slimáků zbavit
1. Pivo
Na rozdíl od lidí, slimákům pivo nevoní. Když je navíc pořádně zvětralé, udělá se jim dost špatně. V zemi vykopejte jamku a umístěte do ní kelímek tak, aby byl jeho okraj v rovině se zemí. Poté do kelímku nalijte pivo, a čekejte, až se začnou slimáci topit.
2. Nalákejte je na kvasnice
Stejný postup bude fungovat i po naplnění kelímku kvasnicemi rozpuštěnými ve vodě. Slimáky bude jejich vůně neodolatelně lákat, a utopí se.
3. Smrtící sůl
Sůl je pro slimáky smrtící a po kontaktu s ní rychle hynou. Buďto můžete slimáky hledat a rovnou je posypávat solí, nebo na ně nastražit past. Slimáci mají rádi krásně šťavnatou zeleninu. Proto si nechte od svačiny vydlabanou polovinu melounu a nasypte do ní sůl. Slimáci si budou myslet, že objevili poklad, sůl ochutnají a hned nato začnou hynout.
4. Protislimáková hradba
Zaslechli jste, že u sousedů řádí slimáci, ale na své zahradě jste je ještě nezpozorovali? Pak je nejvyšší čas zabránit jim v přesunu na vaši zahradu. Kolem části zahrady osázené zeleninou vykopejte rigol a naplňte ho solí. Za ni nasypte piliny a vše oploťte. Kdyby slimák náhodou plot přelezl, čeká ho na druhé straně solná lázeň.
Slimáka bude odpuzovat i hradba z vápna, písku, nebo popela.
5. Uvařte jim silnou kávu
Variantou na rigol vysypaný solí je kávou vonící zábrana. Oblast kolem záhonů zasypte pilinami a nalijte na ně kávu i s lógrem. Kofein je pro slimáky jed, proto stejně dobře poslouží i cola.
6. Nakynutí po ovesných vločkách
Pro člověka jsou ovesné vločky velice zdravou potravinou, pro slimáky ale znamenají rychlou smrt. Hned po pozření ovesných vloček začnou bobtnat, a následně hynou.
7. Sběr slimáků
Je to sice nejodpornější varianta ze všech, ale pouze vlastnoručním sebráním zajistíte, že slimáci na sto procent zahynou. Navíc pokud vaši zahradu nepostihla slimáčí apokalypsa, ale máte jich tady jen pár, je jejich sběr nejlepším způsobem. Připravte si kyblík s vodou, ve které rozpustíte sůl. Ta zajistí, že se slimáci nedostanou ven. Stejný efekt má i vařící voda, kterou polijete nasbírané slimáky. Navlečte si rukavice a sebraného slimáka vždy vhoďte do kbelíku.
8. Česnek ani bylinky slimákovi nevoní
Slimáci nesnášejí silné aroma, které se line z česneku a z bylinek. Svůj záhonem se salátem ochráníte tak, že některou z těchto rostlin nasázíte hned vedle.
9. Vlasy fuj!
Slimáky odpuzují lidské vlasy i zvířecí chlupy. Velký náskok před slimákem tak mají kadeřnice, které si zbytky vlasů od zákazníků mohou nasypat k záhonkům.