Dieta s tímto lehce tajuplným názvem je nejnovějším trendem mezi různými dietami. Dle mnoha ohlasů především z Velké Británie by mohla být právě katogenní dieta tím způsobem redukce nadváhy, který může mít dlohodobější charakter oproti jiným metodám, propagovaným v minulosti. Nespornou výhodou kateogenní diety, na rozdíl od jiných diet, je její běžné úspěšné používání při léčbě epilepsie. Není se tedy nutné obávat, že na sobě budete experimentovat s dietou vymyšlenou nějakým šarlatánem. Jedná se prostě jen o lékařský postup, který si můžete také zkusit.
Širší používání katogenní diety se datuje již ve dvacátých letech 20. století. Však díky pokroku učiněnému ve vývoji nových léků určených právě k léčení epilepsie se od ní postupně upustilo. Proto se také stalo, že byla katogenní dieta jako metoda redukce váhy po několik desítek let opomínána.
Opět se začaly zmínky o ketogenní dietě šířit zhruba před rokem z Velké Británie, kde byla znovu oživena jako metoda pro efektivní redukci nadbytečného tělesného tuku, který je strašákem nejen britského obyvatelstva. Na čem je tedy založena podstata ketogenní diety? Je vhodná i pro Vás?
Podstatou katogenní diety je významný proces zvaný ketóza, od kterého je odvozeno i její pojemnování. Ketózou je v lidském organizmu nazýván stav, kde je v krvi obsaženo velké množství ketolátek. Zkráceně lze ketózu popsat jako proces, kdy se při poklesu uložených sacharidů v organismu začínají v lidských játrech vytvářet ketolátky. To je právě principem a účelem ketogenní diety. Její úspěch je založen na odstranění všech cukrů z konzumované potravy.
Jaký je důvod pro eliminaci sacharidů ze stravy? Jednoduchý. Když obsah cukru v lidském organismu významně poklesne, začne tělo vyrábět energii z jeho uložených zásob a ty se spotřebují asi během dvou až tří dnů. Když už nejsou dostupné sacharidy, začne tělo jako náhradu spalovat tuky.
Jistě není možné vyloučení sacharidů z potravy v dlouhodobém časovém horizontu. Takovéto drastické omezení probíhá jen v počáteční fázi ketogenní diety. Posléze už jsou cukry zařazeny do jídelníčku hubnoucího, samozřejmě jen v množství, které je potřeba bedlivě sledovat. Toto množství povolených sacharidů se pohybuje v řádu několika desítek gramů za den.
Vhodná je ketogenní dieta tedy pro lidi, kteří nutně potřebují během krátké doby zhubnout větší množství uloženého tuku. Nejedná se tedy v žádném případě o režim dlouhodobého zdravého stravování. Populární je tato dieta u aktivních sportovců, u kterých je nezbytné snížení jejich tělesné hmotnosti před významným závodem či setkáním.
V běžné realitě je tato dieta započata týdenním vyřazením všech cukrů z konzumované potravy, posléze jsou sacharidy do jídelníčku opět zařazeny, jak již ale bylo zmíněno výše, pouze v minimálním množství.
Aby se dostavil výsledek katogenního procesu, je absolutně nezbytné vyřazení všech cukrů z přijímané stravy. Nejde tedy jen o to, omezit slazení čaje a nejíst koláče a cukrovinky, z jídelníčku se musí vyřadit i ovoce a luštěniny, které jsou často jako zdroj sacharidů opomínány.
Je vhodné nejíst ani kečup či kukuřici, naopak doporučováno je přijímání bílkovin a také kvalitních přirozených zdrojů tuků. Tím je v praxi například olivový olej. Zkuste si jej při katogenní dietě přidávat třeba do čerstvých salátů.