Ketonová dieta se výrazně liší od všech ostatních dietních režimů slibujících shození přebytečného tuku. Postačí se zamyslet nad typickým jídelníčkem, který je sestaven podle jejich zásadních principů. V tomto případě nejsou porce drasticky omezené a nemusíte konzumovat různé náhražky všeho, co vám chutná. Na místo toho máte obsáhlý seznam, kde je potřeba dodržovat ale poměrně lákavé zásady. Ke snídani vejce s uzeninou, ke svačině tučnější sýry. K obědu dbejte na dostatek masa a k večeři uzeninu dle chuti. Zajímá vás, jak je možné při této skladbě jídelníčku vůbec zhubnout? Je to docela jednoduché. Níže si ve stručnosti objasníme, co se děje s naším organismem během ketonové diety a jakým způsobem se nám povede zbavit přebytečného tuku.
U nejoblíbenější varianty ketonové diety dochází ke střídání cyklů, kdy po 5 dnů vyloučíme ze stravy sacharidy a poté následují dva dny, kdy snížíme přísun tuků a sacharidy naopak opět zařadíme.
Hlavním účelem takové úpravy jídelního lístku je změnit klasický poměř živin, který je typický pro běžný jídelníček našich zeměpisných šířek. Ten se obvykle skládá z cca 50% z tuků, zhruba 30% bílkovin a zbytek tvoří tuky. V případě, že začnete dodržovat ketonovou dietu, změní se poměr, po vyloučení sacharidů, na 70% tuků a zbytek bílkovin.
Zaměříme-li se na fungování našeho organismu, je důležité si uvědomit, že běžně se sacharidy přijaté v potravě přemění na tzv. glykogen a ten následně slouží ve svalech jako zdroj energie. V případě že však během ketonové diety sacharidy vyloučíte, zásoby glykogenu se rychle, nejčastěji během dvou až tří dnů, vyčerpají. Nyní nastane očekávaný efekt, neboť vaše tělo potřebuje energii k fungování neustále. Začne tedy přeměňovat na glykogen váš tělesný tuk a ten se začne spalovat.
Rozhodnete-li se dodržovat výše zmíněný režim doporučeného pětidenního cyklu, předpokládejte, že již ve třetí nebo čtvrtý den začne vaše tělo pracovat v novém režimu ketózy. V té době dochází ke spalování tuků a jejich přeměny na glykogen. Nicméně jeho hladina v těle je ve srovnání s předchozím stavem velmi nízká, proto se doporučuje vyhnout se v těchto dnech větší tělesné zátěži a namáhavějším fyzickým aktivitám. Především vypusťte náročné tréninky v posilovně, mohlo by totiž dojít ke svalovému vyčerpání.
Po pěti dnech, kdy jsme sacharidy vyloučili, je můžeme opět na dva dny do stravy zařadit. Na jejich úkor ale snížíme příjem tuků. Takto je přirozeně doplněna zásoba glykogenu v těle, což vám zajistí dostatek energie pro následnou fyzickou aktivitu a cvičení. Je však potřeba zdůraznit, že tato úprava jídelníčku je doporučována pouze krátkodobě. Zcela jistě ji nemůžete považovat za stálé řešení, neboť mimo jiné při jejím dodržování dochází v našem organismu ke snížení produkce hormonu inzulinu a tím pádem i k poklesu jeho celkové hladiny. Zároveň je v krvi vyšší hladina ketonů než obvykle, což může mít i rizikové následky. Nejtypičtější je zvýšená kyselost krve, ovšem výkyvy její hladiny nejsou pro náš organismus žádoucí, neboť mohou zapříčinit pocity slabosti a celkového vyčerpání. V horších případech i nevolnost, která může vyústit do zvracení. Při dodržování ketonové diety buďte proto zodpovědní a nikdy nezůstávejte v tomto režimu zbytečně dlouho.