Dnes je zumba nejenom hitem, k němuž se s nadějí obracejí tisíce těch, kdo by se rádi zbavili nějakého toho přebytečného kila, či jednoduše zlepšili svoji tělesnou kondici. Zároveň jde také o cvičební program, který se může pochlubit tím, že jej schválily a jako takový uznávají vedoucí organizace sdružující profesionální fitness trenéry, jako jsou ve Spojených státech například IDEA Health and Fitness Association, či Aerobic Fitness Association of America. Pokud se však ohlédneme do minulosti na to, jak zumba vznikala, zjistíme, že její začátek profesionalitou až tak úplně nezaváněl. A díky Bohu za to: nebýt Alberta „Beto“ Pereze a jeho schopnosti improvizovat, nejspíše by zumba vůbec nevznikla.
Alberto „Beto“ Perez nejprve v Kolumbii navštěvoval Maria Sanford Brazilian Dance Academy, kde se postupně stal instruktorem, který pomáhal s choreografií vystoupení mnoha slavných osobností světového showbusinessu, za všechny zde můžeme zmínit například zpěvačku Shakiru.
Za vynálezem samotné Zumby potom stojí poměrně svérázná příhoda z poloviny devadesátých let. Během cesty na jednu ze svých lekcí aerobiku totiž Alberto Perez ke svému nelibému překvapení zjistil, že s sebou zapomněl vzít hudbu, kterou hodlal cvičení doprovázet. Nezbylo mu tak nakonec nic jiného, než sáhnout po kazetách, které měl zrovna v autě. Přihrádka u spolujezdce samozřejmě ukrývala výběr hudby, kterou Beto Perez nejvíce miloval – tedy hlavně tradiční salsu a několik nahrávek merengue.
Podobný mix hudby samozřejmě nebylo jednoduše možné naroubovat na tradiční schéma hodiny aerobiku, a proto – možná během čekání na zelenou – Beto přemýšlel nad vhodnými kroky, které by se k této selekci hodily a zároveň nevzbudily přílišné podezření cvičenců. Výsledek nakonec nejenže neskončil skandálem, ale naopak tato nově koncipovaná hodina slavila nebývalý úspěch, a brzy se z jejích pokračování staly vůbec nejoblíbenější lekce v celé škole.
Tím však celý příběh ani v nejmenším neskončil. Sláva nově vzniknuvšího cvičení – zumby – totiž poměrně záhy naopak překročila hranice Betovy rodné Kolumbie. Alberto Beto Perez proto brzy přesidluje do Spojených států, kde v Miami začíná s profesionální výukou zumby. V roce 2001 zájem o tyto kurzy vrcholí, a Beto Perez si proto spolu s Alberto Perlmanem a Alberto Aghionem nechávají název zumba patentovat, a zakládají společnost Zumba Fitness LLC, která v současné době cvičení zumby nabízí prakticky po celém světě.
V současné době tak lze na Zemi napočítat zhruba kolem padesáti tisíc míst, kde je možné se zumbě začít věnovat. Všechny tyto kluby přitom disponují zkušenými instruktory, kteří prošli náročným výcvikem přímo pod hlavičkou vzdělávací sekce Zumba Fitness. Každý z nich musil nejprve projít základním kurzem opravňujícím k výuce začátečníkům, a následně se úžeji zaměřil na některou ze specializovaných oblastí či odnoží zumby (Zumb Gold, Zumba Toning, Aqua Zumba, Zumbatomic – zumba určená těm nejmenším).