Také si kolikrát v práci představujete, jaké bz to bylo úžasné jen tak ležet na lehátku, opalovat se na slunci a relaxovat? Když vás práce ničí a stresuje, pak byste klidně raději i zůstali doma a někdy závidíte svým nemocným kolegům, že zatímco oni si vyspávají v teple domova, oni v zaměstnání dřou i za ně. Jenže něco jiného je dovolená a něco zcela jiného je zas nemocenská, kdy člověku skutečně není dobře, sužují ho horečnaté stavy, bolesti břicha, ale i hlavy a mnoho dalších komplikací, kvůli kterým nemůže spát, nebo se dusí a špatně dýchá. Navíc pak takový stav, kdy jste v nadneseném slova smyslu připoutání na lůžko, na základě doporučení vašeho ošetřujícího lékaře není až tak závistivá z ekonomických důvodů. První tři dny, kdy vás lékař nechal na lůžku odpočívat, totiž nedostanete ani od zaměstnavatele, ani od státu ani korunu.
A jak je to vůbec s nemocenskou? Kolik peněz dostanete, když budete doma, víte? Nový koncept zákoníku stanový, že první tři dny pracovní neschopnosti totiž nemáte nárok na nic. Proto pokud jste již zdravotně pro práci nezpůsobilý, dá se tvrdit, že lepší je zůstat v posteli tak dlouho, jak je to jen možné, než rychle spěchat do práce. A pokud už se necítíte zvláště dobře, ale říkáte si, že dva až tři dny v posteli to spraví, čerpejte na to, pokud možno dovolenou. Jedině tak nepřijdete o své pracně vydělané peníze a také ani o zdraví. Bohužel, k takovému řešení nás nutí zákonodárci.
A co je to vlastně ta nemocenská? Je to až podivné, ale nemocenská je vlastně lidový název, který se však vžil a dnes už nikdo pro takový status nepoužívá snad nic jiného. Podle češtinářských pravidel by totiž mělo jít o tak zvané nemocenské.
A teď přesně definovat, o co že to vlastně jde. Nemocenské totiž vzniká až dvaadvacátý kalendářní den v době, kdy trvá dočasná pracovní neschopnost. V praxi to vypadá ta, že v den, kdy jdete k lékaři a on vás ohodnotí úředně jako neschopného vykonávat své povolání, a nařídí klid na lůžku, jste v tak zvané dočasné pracovní neschopnosti. Tento den a další následující pak nemáte nárok na finanční odplatu, ale pořád trvá pouze dočasná pracovní neschopnost. Až dvacátý druhý den nastává nemocenské, které však může trvat v kuse, maximálně tři sta osmdesát dnů.
V době dočasné pracovní neschopnosti je vám vyplácená mzda od zaměstnavatele, ale samozřejmě až od čtvrtého dne, jakmile nastane nemocenské, neboli běžně zvaná nemocenská, vyplácí vám mzdu, nebo lépe řečeno – náhradu mzdy příslušná okresní správa sociálního zabezpečení.
Bohužel pokud jste nemocní, pak nedostanete tolik peněz, jako když chodíte do práce. Což je jistá smůla a proto lidé, kteří peníze nutně potřebují, chodí do práce i s vážným nachlazením, které si časem „sedne“ na srdce a už se nemoci nikdy nezbaví. Vždy je však nutné pamatovat, že vše se dá nějak vyřešit, a nejdůležitější je zdraví.
Kolik tedy dostaneme, záleží na výpočtech. Prvně je nutno stanovit denní vyměřovací základ. Na tom není až tak nic složitého. Zkrátka a jednoduše se celkový příjem vydělí počtem dní a vzniká nám tak denní vyměřovací základ. A abychom se dopracovali k číslu, které potřebujeme, tedy to, kolik nám bude při ležení v posteli náležet, záleží na třech možných redukcích.
To stanovilo Ministerstvo práce a sociálních věcí a každoročně, tyto hodnoty uveřejňuje ve Sdělení a Sbírce zákonů. První redukce stanoví hodnotu 863 Kč, druhý stupeň je pak ohraničen částkou 1295 Kč a poslední, třetí stupeň redukce činí 2589 Kč.
Pakliže se jedná o první hodnotu redukce, pak nemocnému náleží devadesát procent z denního základu. V druhém stupni jde pak o šedesát procent denního vyměřovacího základu a nejméně, třicet procent pak nemocný získává v případě třetího stupně.
Dávky, které se pak následně vyplácí, činní šedesát procent z denního vyměřovacího základu. Přitom není vše tak jednoduché a samozřejmé. Nemocný, po právní stránce pracovně neschopný zaměstnanec musí bezpodmínečně doručit svému zaměstnavateli žádost o vyplacení dávky. Tento formulář se lidově nazývá lístek na peníze.
Formulář je vystaven ošetřujícím lékařem ihned v první den dočasné pracovní neschopnosti, nemocný pak formulář doručí do svého zaměstnání. Firma opatří tento lístek všemi potřebnými náležitostmi a odešle na okresní správu sociálního zabezpečení. Potřebný tiskopis je dokonce i volně ke stažení na internetu a na jeho základě pak sociální správa vypočítá výměr pro vyplacení nemocenské. Samozřejmě se tak děje až dvacátý druhý den.
Z právního hlediska je informací mnohem více, celá věc není tak jednoduchá, jak by se v uvedeném textu mohlo zdát. Jestliže však budete v pracovní neschopnosti, je dobré vědět, kolik dostanete.