Chodili jste do školní jídelny na obědy a pamatujete si zelený sliz bez chuti a zápachu? Nikdo ho nesnášel a kuchařky ho podivně nazvaly špenátem. Zmrazený špenátový protlak povařily v troše vody a neměly ostych jej vydávat na talíře, jako jedno z hlavních jídel dne pro rostoucí a dospívající jedince, kteří potřebují pro svůj dobrý vývoj také množství zdraví prospěšných látek.
Špenát je listová zelenina, planá důležitých látek, které tělo potřebuje. Bohužel z důvodů znechucenosti ze závodního stravování, je v našich končinách špenát neoblíbeným artiklem, i když chudák za to vůbec nemůže. Stačí upravit jeho přípravu a hned si ho zamilují všichni v rodině – i děti.
Pepek námořník a špenát
A podobnou zkušenost se špenátem měli i obyvatelé USA, což vedlo tehdy, v roce 1929, k vytvoření postavičky Pepka námořníka, který po spolknutí špenátu dostane obrovskou sílu a přemůže nepřemožitelné. Marketingová akce měla nejen posílit odbyt špenátu, ale ukázat i na množství železa, které špenát obsahuje. Jenže tehdy se, možná záměrně, vědci spletli a ve špenátu je železa podobně, jako v jiné listové zelenině.
Obsah špenátu
Ale nejen kvůli železu by měl být špenát konzumován. Obsahuje totiž mnoho důležitých látek pro správný vývoj. V první řadě je nutno zmínit velké množství vlákniny. Ta je nezbytná pro zachování dobrého trávení a detoxikaci organismu. Tím, že odlehčuje trávení, odlehčuje i tělu a nejen že se zlepšuje kvalita pokožky, vlasů, nehtů apod., ale člověk i hubne. Další dobrý důvod, proč se pustit s vervou do konzumace špenátu.
Mimo vlákninu a železo obsahuje špenát také řadu vitamínů, jako E, K, vitamíny skupiny B a provitamín A. ve špenátu jsou hojně zastoupeny prvky jako draslík, jód a mangan. Obsah látek ve špenátu nejen že napomáhá při redukční dietě, očisťuje tělo, ale dokonce zpomaluje stáří. Alespoň to fyzické – v občance nám roky neubudou. Špenát je i velkým bojovníkem se stresory, respektive má výrazné uklidňující účinky na duševní zdraví jedince a podílí se na odstranění napětí v těle.
U nás známe, bohužel, zejména špenátový protlak, tedy to, co v prodejně potravin vyndáme z mrazicího boxu jako zelenou kostku. Doma rozmrazíme, přidáme několik surovin a podáváme s vařeným vejcem, bramborovým knedlíkem a někdy masem. Jenže tepelnou úpravou zelenina ztrácí velké množství zdraví prospěšných látek. Proto je vhodné jíst i špenát čerstvý – přidat do salátu apod.
Dnes už se s čerstvým špenátem můžeme setkat nejen v dobrých restauracích, ale i v prodejnách zelenin a ovoce. Mnohé překvapí, že lístky špenátu mají při konzumaci zcela jinou chuť, než je právě u vařené drti. Může mírně prlit na jazyku, ale rozhodně si jeho chuť s ničím nespletete. Salátům dodá jejich identickou chuť i barvu a spolu s tím napomůže zdravému trápení.