Bohužel v dnešní době nehovoříme o ničem mimořádném, jestliže zaměstnavatel nevyplácí svému zaměstnanci plat, i když se k tomu v pracovní smlouvě pochopitelně zavázal. Většina lidí udělá jediné, poohlídne se po jiném zaměstnání, a jelikož se se zaměstnavatelem pořádně na ničem nedohodnou, protože on o nějakou dohodu nemá vůbec zájem, dají od toho ruce pryč a víc už to neřeší. Ovšem existuje způsob, jak mohou své zaslouženě vydělané peníze získat, stačí jen vědět jak na to.
Proč zaměstnavatelé neplatí?
Označte jedinou osobu, která ráda platí. Žádný člověk nemá radost z toho, když musí ze své vlastní peněženky vytáhnout nějakou bankovku navíc. Lidé zkoumají různé slevy, srovnávají výrobky, zkrátka se snaží všemožně nějaké peníze ušetřit. Samozřejmě je to zcela normální, lidské a děje se to neustále. Jakmile naleznou nějakou tu možnost, tak jí také vykonají. Existují i tací, kteří zajdou ještě dále a šetří takovým stylem, že nehrají své závazky, což nepatří mezi férové a především morální jednání. Ovšem lidem s hroší kůží na tom pramálo záleží.
V situaci, kdy totiž zaměstnavatel svým zaměstnancům neplatí, není tak docela snadné své finance obdržet. Většinou narazíte na radu, že se máte soudit, ale to pochopitelně může trvat i několik let. Vy jste ovšem svůj úkol už splnili a vykonali, tudíž jste peníze měli získat již dávno a pořád k tomu nedošlo. Poněvadž se tahle nepříjemná situace nikdy v minulosti nestala, ani vás nenapadlo, že musíte své místo opustit, protože prostě peníze neuvidíte.
V takových případech zaměstnavatel většinou slíbí, že vám peníze pošle i s nějakou tou další finanční kompenzací navíc, avšak momentálně tak učinit nemůže, jelikož měl veliké výdaje s připravovanou zakázkou, jež společnosti přinese nemalou sumu a poté vám vše vynahradí. Jelikož vás daná práce skutečně baví, v pracovní smlouvě máte stanovenou mzdu vyšší, než jakou byste za podobnou práci dostali někde jinde, tak přece nedáte hned výpověď.
Dokola si opakujete, že mu dáte ještě šanci a vydržíte to. Zatím můžete použít našetřené peníze a je přece daleko lepší mít tzv. „peníze na cestě“ než vysedávat doma a nemít nic. Jenže uběhne další měsíc a vy se opět slíbené a ani té nové částky nedočkáte. Místo toho si vyslechnete onu otřepanou písničku plnou slibů. Jestliže vám pomalu dochází i finanční rezerva, značně znervózníte.
Opravdu je až absurdní, že máte černé na bílém, jakou máte přesně peněžní sumu obdržet, dále existují nezpochybnitelné důkazy, že jste plat nedostali, a i přese všechno musíte učinit jistá opatření, abyste se svých peněz dočkali. Realita je bohužel taková a nejspíš se na tom ani nic nezmění. Avšak už z pouhého principu se svých peněz nevzdávejte a snažte se je dostat všelijakými dostupnými prostředky. Právě díky tomuhle nedáte zaměstnavateli spát. Jestliže se tímto způsobem budou bránit všichni, příště si už moc dobře rozmyslí, zda se mu vyplatí někomu nezaplatit.
Co udělat nejdříve
Pokud vám zaměstnavatel dluží, všechny společnosti a také i úřady vám oznámí jediné možné řešení, abyste dali okamžitě výpověď. Za těchto okolností smíte totiž odevzdat výpověď a zažádat i o odstupné. Nejlepší je, když se vám podaří, aby vám zaměstnavatel podepsal, že s daným dluhem vůči vám souhlasí. Jedná se však o velmi nepravděpodobnou verzi. To se z vás dříve stanou milionáři.
Může se přihodit i to, že vaši výpověď zaměstnavatel nepřijme, a tudíž ani nepodepíše. Činí tak z jediného, velmi prostého důvodu. Navyšují se mu tak náklady ve formě odstupného. Mnohem raději vás „bude dusit“ a nechá čekat dot té doby, než vše vzdáte a odejdete úplně s prázdnou. Přirozeně i tehdy se můžete bránit. Stačí zaslat výpověď poštou spolu s „dodejkou“. Pokud se vám dodejka vrátí, celá záležitost se bere jako uzavřená, převzatá, a tím pádem výpověď platí.
Občanská poradna
Samozřejmě mohou nastat i takové případy, kdy jste již natolik zoufalí a prostě si nevíte rady. Text článku se vám nechce číst, některým věcem nerozumíte nebo vaše potíže spadají mezi ty speciální, u nichž je zapotřebí jedno jediné konkrétní řešení. Nezoufejte a obraťte se na Občanskou poradnu, kterou naleznete ve všech větších městech naší republiky. Zde vám zcela zdarma a zejména anonymně poradí, jak se dá vaše svízelná situace zdárně vyřešit. Vyplní s vámi i nutné formuláře a doporučí nejlepší řešení. V této organizaci pracují dobrovolníci, kteří mají opravdový zájem lidem pomoci. Jsou milí, ochotní, rádi si s vámi popovídají a vyslechnou. Vůbec nejlepší na celé věci je, že se jim nemusíte představovat ani vyplňovat nějaké své údaje. Budou se vám věnovat i bez toho.
Co nyní dělat
Rozhodně je na místě svému už bývalému zaměstnavateli malinko znepříjemnit život a uvést jeho jméno na inspektorátu práce. Tímto krokem sice své peníze nezískáte, ale alespoň bude mít další komplikaci, jež bude nerad řešit. Dá se i předpokládat, že následná kontrola přijde na nějaké mezery, které se v jeho dokumentaci nacházejí nebo naopak scházejí, tím si zadělá na další potíže.
Písemná žádost o vyplacení dlužné částky
Dále byste měli zaměstnavatele (dlužníka) písemně požádat o uhrazení dlužné částky. Zní to sice absurdně, že o své peníze musíte tímto nedůstojným způsobem škemrat, ovšem nedá se nic jiného dělat. Když by se celá věc dostala až k soudu, přiklonil by se soudce na vaši stranu, protože jste vykonali všemožné kroky, než jste se s problémem obrátili právě na soud.
V písemné žádosti nezapomeňte uvést údaje o sobě a pochopitelně i o svém zaměstnavateli, tedy své a jeho iniciály. Dále nesmí chybět, co vlastně požadujete (přesná částka, předmět dlužné částky, termín, do kdy vám má částku vyplatit). To je relevantní s datem, kdy písemnou žádost obdrží, obyčejně se uvádí do čtrnácti dnů. Napíšete tedy, že od toho a toho data jste se stal jeho zaměstnancem na tom a tom postu a za odvedenou práci vám byla vyměřena měsíční mzda v téhle výši. Důležitá jsou data a samozřejmě také i podpisy.
Pokud se zaměstnavatel nevyjádřil, posílejte tuto žádost opakovaně. V dopisu uveďte, že jste již o úhradu dlužné částky žádali ten a ten den, avšak dodnes požadovaný finanční obnos nebyl vyplacen, a z toho důvodu žádáte o uhrazení do stanoveného termínu. Pakliže jste vy nebo dlužník kontaktoval jakoukoliv cestou vás (telefonicky, emailem…), napište to tam také.
Insolvence
Při podobných sporech je velice důležité, jestli se dlužník nachází nebo nenachází v insolvenčním řízení. V případě, že tomu už tak je, zajděte co nejdříve na úřad práce a zažádejte si o vyplacení mzdových nároků. Měli byste vědět, že v takové situaci vám vyplatí částku zpětně za pouhé tři měsíce a i měsíce dopředu (to tehdy, když jste třeba u zaměstnavatele pořád veden jako zaměstnanec atd). Avšak bohužel můžete požádat jen o průměrný plat.
Zbytek dlužné částky vyžadujte v přihlášce pohledávky, jež doručíte krajskému soudu, který řeší také spor ohledně insolvence. Vyhotovte si pochopitelně kopie veškerých dokumentů a založte si je. Obvykle vše budete potřebovat k eventuálnímu soudnímu procesu. Raději nepodceňujte ani sebemenší maličkosti, jestliže je někdo notorický dlužník, patřičně se v těchto věcech vyzná.
Jiná věc je, pokud v insolvenci ještě nefiguruje. Vy sice na něj insolvenční návrh podat můžete, avšak nesmíte tak učinit sami. V tomhle případě musí být alespoň dva věřitelé, jimž dlužník nezaplatil a samozřejmě platí čím víc jich je, tím lépe. Znovu jsou zapotřebí všechny dokumenty, kterými disponujete. Podáváte tzv. „Návrh zaměstnance na zahájení insolvenčního řízení na zaměstnavatele (insolvenční návrh)“.
Na internetu a i na příslušných úřadech naleznete potřebné vzorové dokumenty. Když dluží vám, bude nejspíše dlužit i jiným zaměstnancům. Z toho důvodu se s nimi domluvte a tento návrh neprodlen podejte. V momentě, kdy se dlužník objeví v insolvenčním rejstříku (obyčejně to trvá maximálně týden), můžete ihned úřad práce zažádat o vyplacení mzdových nároků.
Vymahači dluhů
Takové řízení se může táhnout velice dlouho. Další možný způsob, jak své peníze získat, představuje vymáhání pohledávky. Nevýhodou je, že si vymahačské společnosti účtují třicet až padesát procent z vymožené částky. Mohou požadovat nějaký poplatek nebo si vezmou část až z vymožené sumy. Raději zvolte takovou firmu, jež má nějakou reklamu a také kladné reference. Třebaže si bude účtovat více, obvykle postupuje tak, že si nechá zaplatit až tehdy, kdy peníze z dlužníka dostane. Pokud se jí to nepodaří, nemusíte hradit vůbec nic. Nemusíte se ani o nic starat, vše za vás vyřeší a vy dostanete konečně své peníze. Za situace, kdy vymáhání dluhu již vyřizuje firma a dlužník se dostane do insolvence, už vymáhání bohužel zaniká.
Soudní spor
Pakliže vám výše zmíněné rady přišly poněkud na delší lokte, pak dlužnou částku vymůžete přímým soudním sporem. Za takových okolností vždycky oslovte zkušeného právníka, který vše zná, a tudíž přesně ví, jak má dále postupovat. Bohužel i v situaci, kdy daný spor skutečně vyhrajete, a soud dlužníkovi vyměří finanční obnos, že by měl se soudními výlohami uhradit, není jasné, že tak i učiní. Jednoduše vycestuje za hranice a bude se skrývat před spravedlností. Vy se nicméně pokaždé při podobném sporu braňte a nezapomeňte na to hlavní, čím více bude bránících se lidí, tím méně bude dalších takových „podnikatelů“.