Jakmile otevřete jakýkoliv televizní program, již na první pohled odhadnete, které z pořadů jsou vhodné pro děti, zatímco jakým pořadům by se dětské oči měly vyhnout. Pořady pro dospělé diváky prostě nikdy nezačínají ihned po pohádkách, díky čemuž nemusí být rodič každou minutu ve střehu, jestli se na obrazovce neobjeví nevhodný obsah. Potíž ovšem nastává ve chvíli, kdy se dítě věnuje více internetu, který v poslední době masivně nahrazuje sledování televize. V podstatě v jakoukoliv dobu se dítě díky pár kliknutím může dostat k nevhodnému obsahu. Jak by se tedy dalo dobře předcházet tomu, aby se děti na internetu nedostaly, kam nemají?
Na předním místě by se mělo zmínit, že v současnosti existuje celá řada odzkoušených a hodně účinných nástrojů rodičovské kontroly, jež se mohou používat v podstatě na všech rozšířených platformách. Mohou se využívat na obyčejném domácím počítači, ale stejně dobře je lze využít v internetovém prohlížeči nebo na displeji mobilního telefonu.
Nezáleží na tom, jaký máte na počítači nainstalovaný operační systém, ale během chvíle jistě objevíte nástroj rodičovské kontroly přímo v něm integrovaný. V případě Microsoft Windows se jedná třeba o poměrně populární "Windows Zabezpečení rodiny". S jeho asistencí se dají snadno zablokovat závadné stránky, sestavit si vlastní filtry zakázaných stránek či nastavit omezení pro surfování na internetu. Stejně tak se dá sledovat historie otevřených webových stránek, či celkově sledovat, kdo co na počítači dělal.
Podobné nástroje se dají najít i v operačních systémech u tzv. chytrých mobilních telefonů a to na všech rozšířených platformách, jakými je třeba Android či iOS. Stačí jednoduše nainstalovat některou z aplikací, jež průběžně sleduje způsoby, jakými se využívá internet. Existují i programy, které dovedou mazat všechny aplikace nainstalované v telefonu dítěte, jež by mohly představovat hrozbu.
V praxi se ovšem možná jako nejrozšířenější způsob ochrany dětí na internetu jeví aplikace nainstalované přímo v internetovém prohlížeči. Základem je nastavit si heslo, aby k aplikaci měla možnost spravovat pouze dospělá osoba. Poté lze zablokovat každou stránku, která by mohla být pro děti nevhodná či snad dokonce nebezpečná. Možností a parametrů, jak tento filtr nastavovat v konkrétním případě, je velké množství.. Jde si nastavovat blokování konkrétních stránek, stejně jako zamezení vstupu na jakoukoliv ze stránek, jež by měla nevhodné klíčové slovo nejen v URL adrese, ale třeba i jen v popisku.
Instalací správného doplňku však samo sebou celý problém nelze vyřešit navždycky. Ve všech případech byste měli myslet na to, že i pokud by se dítě k nevhodnému obsahu dostalo, ničemu se neprospěje, pokud by se problém řešil nadáváním či sáhodlouhým mravoučným kázáním. Výsledkem takového přístupu by jistě bylo, že děti už by se příště nesvěřovaly a tajně by si hledaly nevhodný obsah samy.