Každý člověk by měl umět správně dýchat, protože to patří k základním předpokladům dobrého zdraví. Správné dýchání je nutné pro různá cvičení a sportovci se mu aktivně věnují. Správné dýchání je jednoduše základ všeho, takže byste se ho měli naučit. Vyzkoušení dechové meditace se určitě vyplatí.
Dechová cvičení
Najděte si doma nějaké příjemné místo, kde zaujměte pohodlnou polohu, zavřete oči a soustřeďte svoji pozornost na místa mezi očima. Několikrát za sebou se pomalou nadechněte a začněte pozorovat svoje dýchání. Určitě si všímejte nádechů i výdechů. Svoje dýchání nehodnoťte, ani se ho nepokoušejte ovládat, jenom ho jednoduše pozorujte. Jestliže zjistíte, že se vám někam zatoulaly myšlenky, přitáhněte je zpátky. I pár minut meditačního cvičení má vynikající a zklidňující efekt.
Správné dýchání je důležité hlavně pro zásobování organismu kyslíkem, jenž je naprosto nezbytný ke spalování živin přijatých z potravy, ale také v dalších procesech. Kvůli tomu se musí věnovat hodně pozornosti správnému a úplnému dýchání. Existují tři základní dechové fáze - výdech, pauza, nádech. Dechová fáze by v tomto pořadí také měla harmonicky plynout v závislosti na daném člověka a jím aktuálně prožívaném okamžiku. Mnoho lidí ovšem někdy neúměrně zkracuje některé fáze a z toho mohou vzniknout různé poruchy. Třeba nedostatečný výdech má na svědomí přebytečně množství oxidu uhličitého v těle, jehož vysoké koncentrace vedou ke zkracování dechu, ochrnutí dechového centra v mozku či ke zvýšení krevního tlaku. Pro lidský organismus je také důležitý pravidelný pohyb.
Každý člověk by se tedy měl naučit správně dýchat a k tomu slouží různá dechová cvičení. Nejprve si musíte uvědomit rytmus a průběh dech, čímž byste měli odhalit, kde vlastně děláte chyby. Často se doporučuje počítání nebo sledování hodinek, aby si člověk uvědomil, kde že to vlastně dělá chybu. Pokud chcete zlepšit dýchání, musíte se jako první zaměřit na perfektní výdech, který by neměl být kratší než nádech. Dokonalý výdech je nápomocen tomu, aby se člověk vůbec mohl pořádně nadechnout. Nadechování nosem je důležité ve chvílích, kdy je v okolí nízká teplota, nebo když je okolní ovzduší znečištěné. V nose se totiž mohou zachytit různé škodliviny, které byste jinak dýchali ústy. Výraznější pohybovou aktivitu byste měli vykonávat jenom na zdravém vzduchu. Po pauze má následovat nádech, kdy při dýchání je zapotřebí využívat kompletní kapacitu plic. A jak tedy dosáhnout na kýžené výsledky a dobré dýchání? Určitě se vyplatí vyzkoušet si různá dechová cvičení.
Na začátek je vhodné uvolňující protahování. Začít by se mělo vsedě na stoličce, nebo ve stoje. Začněte se měkce a poddajně protahovat, jako to je možné vysledovat u koček. Upažte ruce nad hlavu a natahujte je do té chvíle, kdy cítíte, že to vaše tělo vyžaduje. Zaměřte se zde hlavně na místa, kde je napětí či zatuhnutí. Pokud jste teprve před chvilkou vstali, můžete se protáhnout ještě v posteli, protože ranní rozhýbání je poměrně důležité. Veškeré pohyby by měly být spontánní a přirozené bez přemýšlení. Nádech by měl přicházet automaticky a soustředit byste se měli hlavně na perfektní výdech. Na počátku ho udělejte minimálně dvakrát ústy. Předklánění je dobré cvičení na povzbuzení dechu a krevního oběhu. Postavte se takovým způsobem, aby nohy byly v šíři kyčlí, kolena mějte povolená a trup předklánějte dopředu zhruba v pravém úhlu, přitom se zčerstva nadechujte. Narovnávejte se s výdechem, ale rozhodně se nezaklánějte v kříži. Trup nechte volně klesnout. Ruce, hlava a šíje musí viset směrem k zemi. Pokud vydechujete dobře, nádech by měl přijít sám od sebe při dalším předklonu. S narovnáním zase vydechněte.
Postupem času by měl vzniknout pravidelný kývavý pohyb. Pokoušejte se o rychlé provedení, protože potřebujete rozproudit tělní tekutiny a rozpohybovat bránici. Další cvik také není složitý. Pohodlně se usaďte s rukama v klíně a při pomalém nádechu postupně napínejte jednotlivé svaly a držte je napnuté. Začít by se mělo u chodidel, přidat lýtka, stehna, hýždě, pánev, břicho, následovat by mělo předloktí, horní paže, hrudník a nakonec by se měly napnout veškeré svaly na krku. Všechny svaly se pokuste udržet několik sekund napnuté, poté vydechněte a v opačném pořadí je všechny opět uvolněte. Tento cvik opakujte třikrát po sobě.
Ranní cvičení
Každé ráno by mělo začít pozitivně a chybět by neměly ani ranní cviky, které rozproudí tělo a nabudí ho na další den. Pokud máte ranní cvičení spojené s dřívějšími negativními zkušenostmi, pak je rychle zažeňte, protože vhodné ranní cvičení je jenom pozitivní. Mělo by jít jenom o příjemné probuzení našeho těla. Bohatě postačí, když si na ranní rozcvičku vyhradíte deset minut, což není nijak závratné časové zatížení. Po ránu jsou nevhodná silová cvičení se statickou zátěží, takže se nedoporučuje cvičení s činkami ani kliky. Jako vhodné cvičení pro dobré ráno se dá doporučit strečink, lehčí gymnastika či některá jógová cvičení. Rozcvička by se měla provádět za plného soustředění na dýchání i pohyby.
Snažte se ničím závažným nezabývat a pokuste se plně soustředit na cvičení. Právě soustředění na pohyb není vůbec snadné a vyžaduje to dlouhodobější pravidelný trénink těla i mysli zároveň. Ideálně by se mělo cvičit v naprostém tichu se zavřenýma očima, aby nevyrušovaly žádné vjemy. Perfektní sestava pro ranní cvičení se dá jenom těžko předepisovat, protože každý člověk potřebuje něco jiného. Hodně výběr cviků závisí na věku, zdravotním stavu, fyzické kondici a také na tom, jak se člověku ráno vstává, jestli dobře nebo špatně. Ti, kdo vstávají špatně, si pro začátek mohou vystačit pouze s dechovými cvičeními, k nimž postupně přidají pohyb paží. Vhodná jsou také torzní cvičení, což je vodorovné otáčení ramenní osy vůči pánevní ose nebo hlavy vůči trupu. Torzní cvičení se dají provádět vleže, vsedě, ale i vestoje. Vhodným torzním cvičením je také bezesporu správná chůze.