Název nové terapeutické metody není zrovna optimisticky znějící, protože ledová kra je spojována s úplně jinými procesy než jsou ty vedoucí ke zdraví. Kryoterapie je novou metodou, která využívá extrémního ochlazení celého těla a používá se k léčbě mnoha zdravotních problémů. Pomáhá především při revmatických onemocněních kloubů, pooperačních problémech, stavech po úrazech pohybového aparátu, při onemocnění plic, zánětlivých i nezánětlivých onemocnění kůže, při imunitních onemocnění a při akutních a chronických otocích, které doprovázejí zánětlivá onemocnění.
Celá léčba probíhá buď lokálně nebo celotělově. Místní lokální aplikace extrémního mrazu je vhodná například při omezeném otoku při úrazu. Ve druhé variantě se nechá mráz působit po celém povrchu těla. K ní je potřebná tzv. kryokomora ( druhým názvem polárium ). Je možné využít i zvláštní válec, ve kterých chlad působí na tělo a končetiny, zatímco hlava je nedotčena. Zde je mechanismus účinku trochu odlišný.
Jak kryoterapie funguje?
Prudké ochlazení organismu spustí zvýšenou aktivitu mozku a ten začne ve zvýšené míře vylučovat hormony – kortikoidy, testosteron a také endorfiny.
Najednou je hladina kortikoidů v těle tak vysoká, že dokáže zastavit zánětlivé procesy v celém organismu. Endorfiny coby „hormony štěstí“ mají srovnatelné účinky s opiátem - výrazně ztlumí bolest a současně vyvolají dobrou náladu a celkové uvolnění. Testosteron má anabolický efekt ( kromě ovlivnění potence ), čímž je kryoterapie přínosná i pro sportovce. Extrémní chlad také zablokuje putování vzruchů do svalů a tím dojde k uvolnění všech svalových křečí.
Samotná léčebná procedura netrvá nijak dlouho. Nejprve se převlečete do vhodného oblečení a necháte si na příslušném místě změřit krevní tlak. Nezbytně nutné je pečlivé osušení všech tělesných míst, kde by se mohla hromadit vlhkost ( za krkem, záhyby kůže, podpaží…). A potom už nezbývá nic jiného než hurá do mrazu!. V kryokomoře pobudete asi 2 až 3 minuty, delší doba je určena pouze zkušeným otužilcům.
Je jasné, že vstoupit do komory, kde vládně doslova arktický mráz, vypadá na první pohled hrozivě a vyvstává otázka, zda je možné celý proces absolvovat ve zdraví. Nemějte obavy, ve skutečnosti je kryoterapie velice příjemná. V kryokomoře vládne tak vysoký mráz ( 110 až 160 stupňů ), že ho při krátkém pobytu vaše tělo nestačí vůbec vnímat. Navíc dochází pouze k ochlazení kůže a podkožního tuku, nikoliv celého těla. V neposlední řadě, vzduch v kryokomoře je technicky upravený tak, že v něm není obsažena žádná vlhkost.
Jakmile vám uplyne doba „mrazení“, tak venku odložíte ochranný oděv – masku, rukavice a čelenku – a procvičíte se. V kryocentrech najdete posilovnu, kde se můžete dobře prohřát. Ale nemějte strach, nikdo vás nepožene do zvedání činek a sklapovaček na žebřinách. Dostačujících je 10 až 20 minut pohybu se zaměřením na nemocné místo. Potom klidně zařaďte protahování, stretching a otužilci mohou zkusit nějaký sport. Jediné, co se opravdu nedoporučuje, je jakékoliv zahřívání formou zábalů nebo sauny. To taději odložte na další den.
Podle těch, kteří kryoterapii absolvovali, budete mít po proceduře příjemný pocit tepla, uleví se vám od případných bolestí a pocítíte volnost pohybu bez jakéhokoliv omezení. Zastavení bolestivých procesů v těle může trvat několik hodin a platí, že čím více procedur absolvujete, tím delší bude váš tělesný „bezbolestný“ stav. Několik sérií kryoterapií vám může pomoci od bolesti i na několik měsíců.
Aby celá léčba měla smysl a kýžený efekt, tak se doporučuje podstoupit jednu proceduru denně po dobu dvou týdnů. Během této doby může dojít k postupnému zvyšování doby pobytu ze dvou na tři minuty a ke snižování teploty v kryokomoře. Pro docílení trvalejšího efektu je vhodné absolvovat 12 až 20 procedur za sebou a celou sérii pokud možno opakovat několikrát ročně.
Na samotnou kryoterapii není potřeba žádného extra oblečení, bohatě stačí plavky nebo bavlněné kraťasy. Ještě si přibalte s sebou bavlněné ponožky, tričko a kraťasy, ve kterých si zacvičíte, a nezapomeňte na ručník.