Obezita má hned několik příčin vzniku. Nelze proto tvrdit, že obézní jsou jen ti lidé, kteří příliš jí a nesportují, to by bylo pošetilé. Zda bude člověk někdy trpět obezitou není totiž dáno jen stravou, kterou konzumuje, ale z velké části jde o geneticky zakódovanou vlastnost.
V běžném životě, jak už je asi zřejmé, jsou problémy u hodně obézních lidí způsobeny právě genetickým vlivem. Není tedy ale možné tvrdit, že člověk, u něhož je obezita dána geneticky, nemůže zhubnout. Jeho cesta ke štíhlosti bude však komplikovanější než u jiných lidí.
Kromě genetického vlivu zde však působí ještě jiný faktor způsobující obezitu, který vychází z evoluční teorie vývoje lidského druhu. Stejně jako v pravěku, funguje lidský organismus i nyní. Pravěcí lovci často trpěli hladem, proto si lidské tělo ukládá tukové zásoby pro případ nouze. Právě tento mechanismus je příčinou jo-jo efektu, kdy po extrémně rychlém zhubnutí přijde etapa hromadění tukových zásob v těle pro případ, že by opět přišlo období strádání.
Pravý důvod nárůstu obezity v dnešní populaci je však spatřován ještě někde jinde. Jak již jistě tušíte, jedná se nedostatek pravidelných pohybových aktivit. Většina lidí má dnes sedavé zaměstnání, do práce jezdí autem a pěšky nechodí ani na nákup. Ten kdo má práci manuální zase dělá tu chybu, že během dne se pořádně nenají a vše dožene až večer po práci.
Následkem je, že není schopen tuto přijatou energii spálit.
Nemůžeme opomenout ani situaci, která také často k obezitě velkou mírou přispívá. Je to lenost připravit si vlastní jídlo a raději upřednostníme rychlovky v podobě instantních jídel, uzenin či produktů fast-foodů. Všechny tyto potraviny mají vysoký podíl tuků a soli a to opět vede k jedinému - obezitě.
Jak je tedy možné ze začarovaného kruhu vystoupit? Na tento zajímavý dotaz nelze jednoznačně odpovědět. V případě obezity je to ještě o trochu více komplikované, než v případě jiných problémů. Nejde se totiž rozhodnout nejíst, na rozdíl od rozhodnutí, ke kterým se můžeme postavit čelem - nekouřit, nepít kávu atp. Jídlu se na rozdíl od cigaret a kávy nemůžeme úplně vyhnout, to je důvodem proč je právě boj s obezitou tak náročný.
Všeobecným je fakt, že základem redukce hmotnosti je samozřejmě úprava jídelníčku a odstranění nevhodných stravovacích zvyklostí. V případě, že se Vám jedná o snížení váhy pouze o pár kilo, většinou postačí jen drobné změny v našem jídelníčku. Například tučné sýry můžeme nahradit tvarůžky, máslo zase margarínem.
Jestliže se však nejedná jen o několik málo, ale spíše o několik desítek kilo, bude potřeba zasáhnout trošku rázněji. Jistě jste si také všimli existence mnoha podpůrných přípravků určených ke snadnější redukci váhy, samy o sobě však příliš účinné nebudou. Zajisté bude nutné zařadit do našeho denního plánu také pohybovou aktivitu a zvýšení fyzické zátěže.
Závěrem ještě jedna praktická poznámka. V případě, že právě s redukcí hmotností začínáte a uvažujete, které potraviny z Vašeho jídelníčku vyřadit, vyřazujte postupně. Nejdříve potraviny, kterých se určitě můžete vzdát. Evidentně nutně nepotřebujete jíst smažené chipsy a škvarky a po krátké době na ně už úplně zapomenete. Vždy za určitý časový horizont udělejte rekapitulaci - jaké potraviny jste vyřadili a jaké výsledky to přineslo. Na základě tohoto srovnání se můžete v klidu rozhodnout, jaké další potraviny omezíte, nahradíte nebo jíst nebudete.