Knihy s názvem Kámasútra najdete ve všech knihkupectvích, ať už v těch levnějších nebo v těch dražších. Přebal knihy nese většinou nějaký erotický obrázek, a pokud nahlédnete jen na pár stránek, kde jsou roztodivné obrázky sexuálních poloh doplněné o duchaprázdné popisky. Dostane-li se Vám do ruky tato kniha, můžete si být téměř jisti, že se o pravou Kámasútru skutečně nejedná. To co jste možná někdy drželi v knihkupectví v ruce je jen nápodoba Kámasútry, kterou vytvořila západní civilizace a nemá téměř nic společného s klasickou knihou plnou filosofických myšlenek.
Původ Kamasutry
Původní domovinou Kámasútry je Indie. Jedná se o velmi starou knihu plnou moudrosti. Její název je složeninou dvou slov, a to káma, což znamená v překladu rozkož nebo láska, a dále slova sútra, což je kniha, učebnice nebo poučení. V překladu teda můžete přeložit jako kniha o rozkoši. Do českého překladu se vrhnul Vladimír Miltner, který dal knize název Kámasútra aneb Poučení o rozkoši. Tato kniha je k dostání v každém levném antikvariátu. Skutečným autorem knihy se uvádí Ind Mallanága Vástjájana, jenže zda on je skutečným autorem, to se již nikdy nedozvíme. Jen sama kniha to může vědět. Není dokonce ani jisté, zda kniha měla jen jednoho autora, či ji sepsalo hned několik lidí najednou. Stará Indie si nepotrpěla na dataci ani jménech autorů. Pro tehdejší dobu nebyly roky vůbec důležité. Čas počítali na věky a eóny. Dataci si Indové oblíbili až na přelomu minulého a současného letopočtu.
Staré knihy o rozkoši
Pokud můžeme dobře odhadovat, kniha vnikla někdy v době mezi čtvrtým a šestým stoletím našeho letopočtu. Autorem byl již zmiňovaný mnich. Kámasútra ale nebyla první kniha o rozkoši. Již před ní existovaly jakési příručky, které lidem radily a dodávaly jim inspiraci. A právě z nich autor nejspíše čerpal. Kniha byla adresována pro vyšší společnost, jako byli měšťané a dvořané. Měla je uvést do milostného života. Kniha pojednává o sexuální a milostné problematice velmi suše. Nejedná se o žádný hezký styl psaní, spíše encyklopedický styl. V knize ale člověk nenašel jen otázky týkající se milování a sexu, ale také o tom, jaké druhy manželek existují, či jaké činnosti má žena správně vykonávat.
O čem pojednává Kamasutra?
V úvodu knihy naleznete široké pojednání o celé společnosti. Vybízí k péči o tělo, ale také udává smysl života. Nabízí pohled do správy domu, domácnosti. Postupně se ale čtenář dostane i do oddílu sexuálních praktik. V knize je možní najít osmdesát sexuálních poloh, milostné předehry, polibky, objímání, ale také vzdychy. Dále zde čtenář najde rozdělení mužů a žen podle velikosti a tvaru pohlaví. Kategorizuje i ženy v různých částech Indie.
V dalším oddíle je možné se dočíst o pannách, což jsou dívky, které jsou připraven k vdavkám. Je zde uveden návod, jak takovou pannu vyhledat a získat, jak si ji namluvit a jak by měl probíhat sňatek. Ani v této kapitole nehledejte žádný nádech emocionality. Opět se jedná o encyklopedický výčet. Dále se dočtete o manželství a manželkách. Autor popisuje, jak by měla vypadat a co má umět správná manželka. Následuje téma mnohoženství, a jak by se měl muž k jednotlivým manželkám chovat. Také zde najdete popis chování mezi jednotlivými manželkami navzájem.
Oddíl věnovaný konkubínám patří mezi nejoblíbenější vůbec. Vášnivé scény zde nenajdete. Najdete se shrnutí jejich sexuálního života, ale více se autor věnuje jejich vzdělání, výchově a umění. Konkubíny by totiž měly ovládat až šedesát druhů umění, jako je například hra na hudební nástroj, vyšívání, či tanec. Pod pojmem konkubína se teda neskrývala prostá prostitutka, jak si ji dnes představím. Jednalo se o luxusní a velmi vzdělanou společnici, kterou byste jen těžko dneska hledali.
Na konci Kámasútry se nachází tzv. tajný oddíl. Je to spíše oddíl o tajných záležitostech. Ale nutně se nemusí jednat o něco sexuálního. Obsahuje například postup a účinky afrodiziak. Kromě toho zde najdete i návod jak zvětšit pánské přirození.
Jakou podobu Kámasútry teda vlastně znáte? Tu klasickou, kterou jsme nyní představili nebo tu moderní, která je výplodem moderní civilizace? Jistě většina odpoví, že spíše tu druhou. Pokud si chcete užít lechtivého počtení, jistě se vrhněte po té moderní verzi, během které se mnohdy i zasmějete úsměvným situacím, které autor popisuje. Přejeme příjemné čtení.