Pylová alergie a jak na ní

05.09. 2013 • Zdraví 1420x

Můžeme rozlišovat různé druhy alergií. Velmi častou, kterou trpí mnoho lidí, je pylová alergie. Pojďme si ji více přiblížit.

Pylová alergie

Pylová alergie představuje chronickou zánětlivou reakci na sliznicích či na kůži. Alergie na pyly se projevuje problémy s dýchacím ústrojím.

Na alergiky působí pyl větroprašných rostlin. Jejich pyly se mohou přenášet i na velké vzdálenosti, takže alergici reagují i na pyl z rostlin, které v jejich blízkosti nerostou.

Nejvíce je u nás rozšířená alergie na pyl trav, dále pak na pyly dřevin a bylin.

A v jakých ročních obdobích se alergie většinou objevuje? Jde především o tři období. První představuje časné jaro, kdy je v ovzduší nejčastěji pyl dřevin. Dalším rizikovým obdobím je druhá polovina jara a první polovina léta. V této době alergiky dráždí pyly travin a obilovin. Dále je to období vrcholícího léta a časného podzimu. V této době je v ovzduší pyl bylin.

Projevy pylové alergie

Nejběžnějším projevem pylové alergie je rýma. To je dáno tím, že nos filtruje vzduch, aby ochránil plíce. Pyly tak dráždí nosní sliznici, což vede k alergickému kýchání.

Ke kýchání se mnohdy přidává svědění v ústech, svědění uší, ucpaný nos, bolesti hlavy a následně se mohou objevit i poruchy spánku spojené s těmito obtížemi.

Dalším charakteristickým projevem pylové alergie je zánět spojivek, který se projevuje svěděním, zčervenáním a slzením očí. Dále se v některých případech objevuje ekzém a průduškové astma.

Jak na pylovou alergii

Máte-li pylovou alergii, měli byste dodržovat některá základní opatření. Mezi ně patří: omezení vycházek z domu za slunečných a větrných dnů, vyhýbat se okraji lesa, co nejméně větrat, sprchovat se před spaním, abyste se zbavili pylu atd.

Pro pylové alergiky jsou na trhu různé výrobky, např. čističky vzduchu, síť proti pylu, filtrační masky, vysavače s účinnou filtrací atd.

U silné alergie se však neomezujeme pouze na odstranění alergenů. Mnozí lidé používají různé úlevové léky. Jde o antihistaminika, které blokují účinek histaminu, což je látka, která se z buněk uvolňuje při alergické reakci. Dalšími medikamenty jsou léky, které uvolňují průdušky.

Dále se používají preventivní léky s protizánětlivým účinkem - kortikoidy, antileukotrieny a moderní antihistaminika s imunodulačním účinkem.

Pro silné alergiky je k dispozici imunoterapie s alergenovými vakcínami. Funguje to tak, že pomocí injekce či kapek je pacientovi podáváno postupně se zvyšující množství upraveného alergenu. Tím u organismu vznikne tolerance vůči alergenu. Jde o dlouhodobou léčbu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra