Rtěnka! Byly doby, kdy byla nepostradatelná i pro muže

23.09. 2013 • Zajímavosti 1494x

Dnes je celkem běžná věc nákup a používání rtěnky. Dovolím si tvrdit, že i ženy a dívky, které nepodlehly každodennímu líčení, mají doma alespoň jeden kousek, jak se říká „kdyby náhodou.“ S barvou na rty to ale nebylo vždy tak jednoduché, jak je tomu dnes. Pojďme se ponořit do tajů a kouzla historie vzniku této zázračné tyčinky.

První praprababička rtěnky byla objevena před 5000 lety ve městě Ur u známého Babylonu.

Ve starém Egyptě byly nejžádanějšími odstíny oranžová, ostře rudá a kupodivu i modročerná. Rtěnka se ladila s barvou obočí a byla velmi oblíbená i mezi muži. Egypťanky byly velmi vynalézavé a pokoušely se o výrobu vlastních líčidel, což vedlo k různým nemocem a otravám. Například Kleopatra si svoji rtěnku nechávala dělat z karmínových brouků, díky kterým byla barva na rty zářivě rudá.

Prastaré Řekyně si na barvě na rtech pochutnávaly, protože se vyráběla ze silného vína a barviva. Počestné ženy na rty barvu nenanášely. Sytou červení své rty zkrášlovaly převážně prostitutky.

Velkým zlomem byl středověk. Hitem byla bledá až našedlá pleť a utrápený vzhled. Rtěnka se používala pouze v „tónech smrti.“

V šestnáctém století zažívá líčidlo na rty svůj obrovský rozkvět. Na trůně se uvelebila Alžběta I., která věřila, že ji rtěnka a pudr ochrání před obávanou smrtí. Na obličej si proto nanášela i několikrát denně silné vrstvy těchto zkrášlovadel. Na smrtelné posteli prý měla na rtech několika milimetrový nános syté barvy.

Na přelomu 17. a 18. století si v rtěnkách lebedí hlavně muži. Francouzští a britští gentlemanové jsou na ní doslova závislí. Rtěnka se pro ně stává nepostradatelnou součástí života. Tehdejší diktát byl úzká a kulatá ústa.

Když v devatenáctém století nastoupila k moci královna Viktorie, prohlásila líčení za neslušné. Malovali se pouze herci. Kdo chtěl být in, musel se inspirovat středověkem a vrátit se ke světlé až průhledné, nezdravě vypadající pleti. Tohoto efektu se dalo skvěle dosáhnout popíjením octa a jedovatého arzenu. O tyčince na rty není na veřejnosti ani slechu, avšak lékárníci – amatéři měli plné ruce práce s nelegální výrobou rtěnek. Byly k dostání jen za opravdu velké peníze.

Levy. Maurice Levy. Na něj pějme ódy. Američan, který dal v roce 1915 rtěnce moderní podobu, tedy kovové pouzdro, ze kterého se dá tyčinka vysunout. Jeho výrobek byl velice oblíbený a hlavně cenově dostupný. Hazel Bishop další kouzelník s tyčinkami na rty. V roce 1930 uvedl na trh první neslíbatelnou rtěnku.

Dnes je rtěnka nedílnou součástí kosmetické výbavičky u 83 % žen. Je tvořena barvivem, voskem, oleji a změkčovadlem. Z prodejních regálů na nás pokukuje celá škála rtěnek. Lze je dělit z různých hledisek. Na matné a lesklé, perleťové, s kovovým vzhledem, třpytivé, tuhé a tekuté, hydratační, pro zvětšení objemu rtů, vícesložkové,…

Komu sluší jaké odstíny?

o  Brunetky se světlejší pletí by měly volit světle růžové tóny, sytě červenou a korálovou.

o  Blondýnky a plavovlásky vyniknout v sladce a teple růžové a tmavě broskvové.

o  Pihovatým rošťandám se zrzavou hřívou nejlépe sedne malinová a světle broskvová barva.

o  Ostře červená, ostře růžová a vínová. To je to pravé pro temperamentní černošky.

Ať už je módní diktát jakýkoliv, důležité je,  aby jste se sama cítila dobře a aby vyniklo to vaše pravé já!

A ještě perlička na závěr. Víte, že průměrná žena při běžném olizování rtů zkonzumuje během svého života až přes dvě rtěnky?

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra