Kolik jazyků umíte, tolikrát jste člověkem. Toto pořekadlo zná asi každý. V praxi je opravdu nutné znát alespoň dva světové jazyky. Umět jen jeden je již samozřejmostí. Zaměstnavatelé požadují dovednost domluvit se v cizím jazyku. Spousta firem totiž má zahraniční dodavatele nebo spolupracovníky. Cizí jazyk se člověk nenaučí během jednoho týdne. Zkuste se zaměřit na následujících pět rad, které Vám jistě alespoň trošku pomohou.
1. Správně se motivujte
Do ničeho se nesmíte nutit. Nejdůležitější je ta správná motivace, která Vás dovede do cíle. Nesmíte si říct, že se musíte naučit cizí jazyk, ale že chcete. Tím, že budete chtít, Vás učení bude mnohem více bavit. Snadněji pak složíte jednotlivé zkoušky z jazyka. Rozhodně si nemyslete, že se jazyk naučíte během roku, ani dvou a ani pěti. Čím více času budete na učení mít, tím se více budete zdokonalovat. Je jasné, že čím pokročilejšího věku budete, tím se pomaleji budete učit. Správná motivace je základem úspěchu. Domluvit se na dovolené nebo na pracovní schůzce je přeci dost důležité. Pokud byste se učili s nechutí, nic se nikdy nenaučíte.
2. Učte se co nejčastěji a kombinujte různé formy výuky
Rozhodně si učení rozložte do několika dnů. Nikdy se neučte třeba jeden den v týdnu celé odpoledne. Nic se nenaučíte. Učte se třeba jen půl hodiny třikrát za týden a naučíte se mnohem více. Existuje velké množství učebnic cizích jazyků pro samouky, ale dobré by bylo, abyste navštěvovali nějaký jazykový kurz, kde můžete své znalosti konzultovat lektorem. Kombinujte různé metody učení. Jednou si poslechněte výukovou kazetu, jindy zase čtěte. Výborné je si najít konverzačního partnera, se kterým můžete mluvit právě v onom cizím jazyce. Úplně nejlepší jsou rodilí mluvčí. Podle nich se totiž skvěle naučíte přízvuk a správné vyjadřovací fráze. Snažte se učit na každém kroku. Můžete si například slovníček dát do kabelky a nosit ho pořád u sebe. Doma si na lístečky napište slovíčka a polepte s nimi různé místa v domácnosti.
3. Čtěte cizí knihy, poslouchejte zahraniční rádio, koukejte na filmy
Úplně nejlepší je samozřejmě začít s učením těch snadnějších slovíček. Stejně tak je to s gramatikou. Obstaráte-li si nějakou učebnici, jistě její součástí budou i jisté články, které ovšem budou všechny stejného typu. Časem se také může stát, že tyto články již nebudou mít ten správný efekt, protože budou prostě nudné. Proto si musíte najít nějakou náhradu. Jistou možností jsou kazety. Ty, na kterých budou texty ovšem za chvíli stejně omrzí. Zkuste si ovšem najít nějakou kapelu, která zpívá ve Vámi učeném jazyce. Pokoušet se o překlad písní je výbornou variantou. Na filmy se můžete dívat v originálním znění. Čeština už nebude pro Vás moderní. Ze začátku si můžete pustit k filmu titulky. Po čase jistíte, že je ani nepotřebujete a budete se koukat na film v originálním znění. Nezoufejte, pokud nebudete hned rozumět. Může to někdy chvíli trvat, než si osvojíte originální výrazy. Další výbornou metodou výuky jsou cizojazyčné knihy. Můžete si do nich dokonce i dopisovat významy slovíček. Kdykoliv se pak k nim můžete vrátit. Existují i knihy, které mají na jedné straně napsán text v češtině a na druhé v cizím, když teda něčemu nerozumíte, lekce si to ověříte. Variantou jsou i zahraniční noviny nebo časopisy. K těm se ale obracejte až tehdy, když jste si v jazyce poměrně jistí.
4. Opakujte si
Opakování je matka moudrosti, jak často opakují všichni učitelé a rodiče. Když se jazyku přestanete věnovat, rychle vše zapomenete. Je pravda, že jisté opakování a neustále procvičování, dovede zázraky. Jazyk se nikdy nenaučíte během měsíce. Jedná se o běh na dlouhou trať, kde se do cíle dostanou jen ti nejvytrvalejší. Čím více nové látky bude, tím se to špatněji pamatuje. Pokud si ještě nejste jistí tím, co skutečně umíte, vraťte se na začátek a opakujte. Jakmile již budete vše umět, jist se Vám bude postupovat dále mnohem snadněji. Je nutné, abyste si cvičení pečlivě dopisovali. Není vhodné si říkat vše jen v duchu. Alternativní metody můžete hledat stále.
5. Nesnažte si být dokonalí
Nikdo neumí vše. Nesnažte se být dokonalí. Občas se stane, že něco zapomenete. Uvědomte si, že nejste rodilí mluvčí, a tak nemůžete se naučit vše. Pro začátek by Vám mělo stačit, že se domluvíte například na dovolené nebo v obchodě. Chybovat je lidské a v cizin Vám budou rozumět.