Špenát a mango? Brokolice a meruňka? Mrkev a papája? Zajímavé páry. Avšak tyto druhy ovoce a zeleniny mají přeci jen něco společného. Všechny jsou zdrojem důležitého beta karotenu.
Beta karoten (provitamín A) tělu slouží především jako zdroj vitamínu A. Má antioxidační účinky, díky nimž dochází k prevenci před vznikem kardiovaskulárních chorob. Neutralizuje působení volných radikálů přijímaných z vnějšího okolí. Beta karoten snižuje negativní vliv volných kyslíkových radikálů, které vznikají v kůži díky UV záření. Proto byste jej měla jíst hlavně v letním období. Je dokázáno, že hojná konzumace beta karotenu má pozitivní účinky při rozvoji některých druhů rakoviny. Pravidelné užívání beta karotenu pomáhá předejít degeneraci žluté skvrny na oční sítnici, která často způsobuje slepotu u starších lidí.
Laskavý špenátTato listová zelenina z čeledi laskavcovitých je vhodná při léčbě vysokého krevního tlaku a zácpy. Špenát je z velké části tvořen vodou. Ukrývá v sobě velké množství draslíku, beta karotenu, vápníku, vitamínu C a mnoho dalších cenných látek.
- Vědci zjistili, že špenát skutečně obsahuje přírodní steroid, který podporuje nárůst svalů až o 20 %. Ale tohle Pepek námořník věděl už dávno.
Přesný původ manga není znám, ale odhaduje se, že pochází z jižní a jihovýchodní Asie. Plody této tropické rostliny v sobě zahrnují vitamín C, beta karoten, vitamín E, fosfor, draslík, vlákninu a vápník.
- Mango má i léčivé schopnosti. Například pomáhá při šerosleposti, působí preventivně proti nachlazení a infekcím, zvýrazňuje barvu kůže a vlasů, zklidňuje nervy.
Brokolice byla vypěstována na Apeninském poloostrově. Obsahuje velmi vyvážený poměr vitamínů, minerálů a dalších významných látek. Brokolice v sobě mimo jiné ukrývá vlákninu, hořčík, draslík, železo a vitamín C.
- Lékaři dokázali sílu brokolice při prevenci rakoviny prostaty. U mužů, kteří pravidelně jedli brokolici, bylo sníženo riziko vzniku rakoviny až o desítky procent. Když, i přes pravidelnou konzumaci brokolice, nějaký z mužů onemocněl, většinou byl postižen méně zhoubnou formou rakoviny.
Meruňka má původ v Číně. Plody meruňky jsou vhodné k zavařování a k tvorbě marmelád. V meruňce je obsažen fosfor, vitamín C, beta karoten, vláknina, hořčík, draslík a další minerální látky.
- Existují různé druhy meruněk. Pro přiblížení – Paviot, Kioto, Kuresia, Harogem, Sabinovská, Veecot, Karola, Bergeron, Bredská, Rakovského. V Čechách se stala velice oblíbenou Velkopavlovická odrůda.
Tato rostlina z čeledi miříkovitých se v dnešní době pěstuje na celém světě. Divoké odrůdy mrkve můžeme najít i ve volné přírodě a to i v České republice. Mrkev je účinným antioxidantem. Obsahuje hodně vlákniny a bílkovin. Vitamíny v ní obsažené – C, E, B6, provitamín A. Z minerálních látek nepostrádá vápník, hořčík, draslík. Ke konzumaci se využívá pouze kořen.
- Mrkev našla své uplatnění i v léčitelství. Podává se jako močopudný a projímavý prostředek. Při šerosleposti, močových kamenech, revmatickém onemocnění. Mrkev podporuje vylučování cholesterolu z těla. Lékaři dokázali, že látka obsažená právě v mrkvi (falcarinol) může snižovat rozvoj rakoviny.
Plody papáji, připomínající tykev, jsou vhodné k přípravě džemů, kompotů, ovocných nápojů, ale můžete je jíst i syrové nebo sušené. Semínka z papáji se pro svojí palčivou chuť využívají jako náhražka pepře. Papája mimo jiné obsahuje draslík, vápník, vitamín C, beta karoten, zinek a hořčík.
- Papája je ve světě pojmenována různými názvy. Na Kubě se mluví o fruta bombě, v Anglii je označena jako melounový strom a Číňané ji jmenují jako mugua.