Jsou lidé, kterým se kazí zuby více a lidé, kteří se zubním kazem nemají problémy. Do jisté míry je to dané, ale mnohé lze ovlivnit pečlivou zubní hygienou. Ač máme často pocit, že o něčem tak triviálním, jako je čištění zubů, víme všechno, co potřebujeme, často to není pravda.
Základní péčí o zuby je jejich pravidelné čištění, ke kterému bychom měli přistupovat ráno i večer. Lidé s citlivějšími zuby by si je měli čistit po každém jídle.
Čištěním zubů se odstraňuje zubní plak a je vhodnou ochranou proti zánětům dásní, zubnímu kazu či kameni. Důležité je i estetické hledisko. Bílé zuby vypadají rozhodně lépe než zažloutlé. Tento faktor však kromě čištění ovlivňují i další aspekty, např. dědičné předpoklady, kouření, pití kávy atd.
Techniky čištění zubů jsou různé. Nejvíce efektivní je čištění jemnými krouživými pohyby. Chcete-li si vyčistit zuby skutečně kvalitně, věnujte každému zubu až 10 kroužků. Na kartáček netlačte, abyste si nepoškodili dásně.
Kromě techniky je také důležitý správný výběr zubního kartáčku. Rozhodně se vyhněte kartáčkům z tvrdých štětin, které poškozují dásně. Volte kartáček s měkkými rovně střiženými štětinami. Nejlepší jsou takové, které mají malou hlavičkou a pevné držadlo.
Nepodceňujte ani mezizubní kartáček. Ať už nám reklamy tvrdí cokoliv, tak ani s nejlepším kartáčkem se nedostaneme do některých mezizubních prostor. Určitě si také pořiďte dentální nit.
Mnozí lidé používají různé ústní vody. Ty jsou důležité především pro svěží dech a jako doplněk ústní hygieny. Rozhodně by však ústní voda neměla nahradit čištění zubů.
A jakou si vybrat zubní pastu? Na trhu jich je nepřeberné množství. Svůj účel splní každá zubní pasta, která obsahuje fluor. Mají ho všechny zubní pasty, takže výběr je jen na vás.